מתי נדרשת חוות דעת שניה?

מתי נדרשת חוות דעת שניה?

אבחנה של מחלה כרונית או קשה מציפה לא מעט ספקות. הספקות הם חלק מתהליך העיבוד הכרוך בהשלמה עם רוע הגזירה אבל לעיתים מהווים אינדיקציה בריאה לצורך לוודא דברים לפני שמקבלים אותם(אראלה טהר לב, 2014 ). לא פעם אנו עדים למקרים סבוכים בהם מטופלים נדרשים לעבור תהליך ממושך עד לקבלת אבחון רפואי מלא, זאת בשל העדר הפניה לאבחון מוקדם או לבדיקות בעלות יקרה, אבחון לקוי, העדר תקשורת יעילה ומספקת בין הגורמים המקצועיים ולבסוף מחסור במשאבים למתן טיפול חדשני הקיים בארץ או בעולם.

תהליך האבחון הארוך הוא רק השלב הראשוני בטיפול בבעיה רפואית. על מנת להקל על תהליך זה ולמנוע סיכון מיותר, מומלץ להיעזר בחוות דעת שניה כשדנים בהחלטה הקשורה להליך רפואי חשוב ומשמעותי.

יתרונות קבלת חוות דעת שניה

חוות דעת שניה היא זכות המעוגנת ב"חוק זכויות החולה" עם זאת לא מעט מטופלים מתקשים לממש אותה ממגוון סיבות. בחוות הדעת הראשונה חווים בדרך כלל דאגה ומנסים לקבל כמה שיותר מידע מהרופא על פתרונות אפשריים.

חוות דעת שנייה תתרום להבנה עמוקה ושלמה יותר של המידע הרפואי ואפשרויות הטיפול המוצעות. חוות הדעת הנוספת תאפשר בחינה מחדש של המצב הרפואי ולעיתים אף תפתח בפני המטופל דרכי טיפול חדשות.

למי חוות דעת שנייה יכולה להתאים?

אם אתם נמצאים בתהליך אבחון או טיפול חדש ומשמעותי בחייכם כדאי לפנות למומחים נוספים בתחום שיתנו לכם זווית ראייה נוספת. במידה ואינכם בטוחים בפתרונות שהוצגו עבורכם זהו פתרון מצוין עבורכם.

ייתכן וחוות הדעת השנייה שתקבלו תהיה תואמת לזו הראשונה – וכך תוכלו להיות רגועים שאכן בידיכם כל המידע הנדרש להמשך הטיפול. במידה ותקבלו מידע נוסף או שונה מזה הראשוני – תוכלו לאגד את כל המידע שקיבלתם לכדי החלטה מושכלת ונכונה יותר עבורכם. תוכלו לגלות אם ביצעתם את כל הבדיקות הנדרשות על מנת לקבל את התמונה המלאה ובנוסף להתרשם מרופאים ומטפלים שונים מבניהם תוכלו לבחור מי הכי מתאים לכם.

כיצד ניתן לקבל חוות דעת שנייה?

ניתן לפנות לרופא המטפל ולבקש ממנו המלצות לרופאים שהוא מכיר המומחים בתחום בו נדרשת חוות הדעת . הרופא המטפל יפנה מטופלים לאותו רופא שעליו הוא סומך במיוחד. דרך נוספת היא לחפש המלצות באינטרנט, שם אפשר למצוא חוות דעת על הרופא המטפל, על דרכו, על תוצאות הטיפול ועל היחס שהוא מעניק למטופלים שלו. אפשר לפנות לחברים או מכרים שעברו דבר דומה. ברגע שתדברו על הבעיה שלכם תופתעו לגלות כמה בסביבתכם עוברים תהליכים דומים ואף זהים ויוכלו להמליץ לכם מניסיונם האישי. כאשר בחירת רופא מומחה בעל ידע וניסיון בבעיה רפואית ספציפית בארץ ובעולם היא משימה מורכבת צוות רפואי יסייע באיתור המומחה המתאים ביותר לניהול המקרה

<!.– /wp:paragraph –>

מה כדאי לשאול את הרופא בחוות דעת שנייה וכיצד לקבל החלטה?

כשמגיעים לרופא על מנת לקבל חוות דעת שניה כדאי לבוא מוכנים מכל הבחינות ולעשות את שיעורי הבית כנדרש. אספו את כל תוצאות הבדיקות שביצעתם אצל הרופא הראשון ביחד עם המלצותיו לטיפול, שמות של תרופות, תהליכים, בדיקות אחרות עליהן המליץ ,משך ואופן הטיפול המפורטים. בנוסף, כדאי לחשוב מראש על מספר שאלות אותם תרצו לשאול ואף להכין רשימה אותה תציגו בפני הרופא. אל תתביישו לשאול כל דבר העולה על רוחכם, אפילו אם זה נשמע טיפשי או מובן מאליו כי בסופו של דבר מדובר בבריאות שלכם אותה יש לשים בעדיפות הגבוהה ביותר. אפשר לשאול שאלות כמו – מה דעתך על האבחון הראשוני והאם הוא סביר והגיוני? האם ישנן בדיקות נוספות אותן אפשר לבצע שיעזרו בקבלת החלטה בנוגע לטיפול? מהו הטיפול הנפוץ ביותר האם ישנם טיפולים אלטרנטיביים או חדשניים עליהם תמליץ? מה הם היתרונות והחסרונות של כל טיפול? איך הטיפול משפיע לטווח הקצר והארוך ועוד.. לאחר שאספתם את כל המידע ושאלתם את כל השאלות תוכלו לקבל החלטה באופן מושכל יותר. לעיתים תמצאו את עצמכם במצב בו שתי חוות הדעת השונות סותרות אחת את השנייה ולפעמים הן ישלימו אחת את השנייה. בשלב זה תוכלו לחזור לרופא הראשון ולדבר אתו בשקיפות לגבי חוות הדעת הנוספת שקיבלתם. כשתקבלו מענה לכל השאלות שלכם תוכלו לבצע החלטה הנאמנה ככל הניתן לעצמכם ולגוף שלכם.

דוגמת וידאו

 

שינוי גודל גופנים
× וואטסאפ